Typy komór w badaniach kompatybilności elektromagnetycznej

W testach kompatybilności elektromagnetycznej wykorzystuje się 4 główne typy komór, które powstały w oparciu o otwarty poligon pomiarowy nazywany OATS (z ang. Open Area Test Site).

OATS to poligon pomiarowy, który jest usytuowany na otwartej przestrzeni. Dobre miejsce na OATS to takie miejsce gdzie występuje tzw. cisza radiowa, tzn, nie docierają tam fale stacji radiowych i telewizyjnych, telefonii komórkowej czy jakiejkolwiek innej transmisji radiowej. Dlatego też najlepszym miejscem na taki poligon są kotliny górskie.

Badania kompatybilności elektromagnetycznej - OATS
Rysunek 1 Przykład OATS – źródło: http://www.pmm.it/narda/antenna_en.asp

Ponieważ takich miejsc, gdzie występuje cisza radiowa jest coraz mniej, zamiast pomiarów na otwartym poligonie, pomiary wykonuje się w specjalnie wykonanych komorach, które spełniają odpowiednie wymagania zdefiniowane w odpowiednich normach.

Pierwszy typ i jednocześnie najbardziej popularny typ komory, to komora SAC (z ang. Semi Anechoic Chamber) czyli komora prawie bezodbiciowa (semi bezodbiciowa). W testach podzespołów elektronicznych dla branży motoryzacyjnej pomiary EMC wykonuje się komorze SAC która nazywa się komorą ALSE (z ang. Absorber-Lined Shielded Enclosure). Komora SAC czy ALSE charakteryzuje się tym, że ściany i sufit są całkowicie lub częściowo pokryte absorberami, natomiast podłoga jest metalowa, ewentualnie metalowa podłoga pokryta jest specjalną wykładziną.

Badania EMC - typy komór. Komora SAC
Rysunek 2 Przykład komory SAC – źródło: http://www.mvg-world.com/en/products/field_product_family/emc-4/emc-5-anechoic-chamber

Drugi typ komory, równie popularny, to komora GTEM (z ang. Gigahertz Transverse Electromagnetic). Swoją popularność zawdzięcza dwóm aspektom, cenie oraz Ilości zajmowanego miejsca. Jednocześnie, jest to komora, która ma największe ograniczenia jeśli chodzi o uniwersalność swojego zastosowania, ze względu na wielkość i wagę badanego obiektu, jaki może zostać w niej umieszczony. Komora GTEM swoim kształtem przypomina ostrosłup. Komory GTEM są przeznaczone do badań małych obiektów.

komora gtem - badanie kompatybilności elektromagnetycznej
Rysunek 3 Przykład komory GTEM – źródło: http://www.teseq.com/products/GTEM-1500.php

Trzeci typ komory, to komora FAR (z ang. Fully Anechoic Room), jest to modyfikacja komory SAC. Podstawowa różnica pomiędzy SAC a FAR to ilość absorberów umieszczonych w komorze. Wnętrze komory FAR jest całkowicie wyłożone absorberami.

Badania kompatybilności elektromagnetycznej - komora FAR
Rysunek 4 Przykład komory FAR – źródło: http://www.comtest.eu/products/anechoic-chambers/3m-full-anechoic-chamber.html

Czwarty typ komory, to komora Rewerberacyjna. Komora Rewerberacyjna w przeciwieństwie do wszystkich wyżej opisanych komór, jest komorą, która nie posiada żadnych absorberów w swoim wnętrzu. Jest to najmniej popularny typ komory ze względu na to, że nadal wiele norm nie przedstawia metod badań i dopuszczalnych limitów zmierzonych zaburzeń elektromagnetycznych wykonanych w tego typu komorze.

Badanie EMC - komora rewerbacyjna
Rysunek 5 przykład komory rewerberacyjnej – źródło: https://www.siepel.com/en/siepel-international/product/reverberation-chambers

Każda z wyżej opisanych komór może być komorą pre-compliance lub full-compliance. To czy dana komora jest full czy pre-compliance decyduje to, czy komora została zbudowana zgodnie odpowiednimi normami. I tak, full-compliance oznacza komorę w pełni zgodną z wymaganiami odpowiednich norm, a komora pre-compliace oznaczą komorę, która nie jest w pełni zgodna z wymaganiami odpowiednich norm.

Ponadto, to, że wykonaliśmy badania w komorze full-compliance, wcale nie oznacza, że wykonane pomiary również są w pełni zgodne z wymaganiami normy, którą wybraliśmy do oceny zgodności dla naszego produktu. Należy pamiętać o tym, że każda komora full-compliance ma swoje ograniczenia dotyczące maksymalnej wielkości badanego obiektu. Wiele norm określa pomiary jako full-compliance w 3 metrowej full-compliance komorze SAC, jeśli maksymalny rozmiar urządzenia wraz z jego okablowaniem zawiera się w cylindrze o średnicy 1,2 m i wysokości 1,5 m licząc od ziemi komory.

W przypadku komór SAC wyróżnia się dwie podstawowe wielkości komór. Komora 3 metrowa i komora 10 metrowa. Ten rozmiar komory nie mówi o wielkości komory, a o odległości pomiędzy badanym obiektem a antena pomiarową. Ten właśnie rozmiar determinuje pozostałe wymiary komory.

Występują też komory znacznie większe niż komory 10 m. W największych komorach można badać całe samochody, autobusy, czołgi, wojskowe myśliwce czy helikoptery a nawet duże samoloty pasażerskie i transportowe.

Największa Komora EMC na świecie - badania kompatybilności elektromagnetycznej
Rysunek 6 Największa komora na świecie. Na zdjęciu samolot C-130J Hercules w komorze FAR – źródło: http://www.af.mil/News/Photos/igphoto/2000597042/

Największa na świecie komora ma wymiary 80,5 m długości x 76,2 m szerokości i 21,3 m wysokości. Posiada stół obrotowy o średnicy 24,4 m i nośności 175 ton. Posiada również dwa podnośniki o udźwigu 40 ton każdy, służące do podnoszenia samolotów myśliwskich.

Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco z aktualnościami w bazie wiedzy EMC!
https://www.facebook.com/EMCsolutionSzkolenia/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *