Czy należy badać urządzenia składające się z kilku gotowych urządzeń aby mieć pewność, że całości będzie można nadać znak „CE”?
Przed takim dylematem stają wielokrotnie producenci urządzeń (systemów), które zostały zbudowane w oparciu o gotowe urządzenia dostępne na rynku, które posiadają znak „CE”.
Powstaje zatem pytanie, czy jeśli powstało nowe urządzenie, które składa się z kilku urządzeń, a każde z nich posiada znak „CE”, to czy to nowe urządzenie również spełnia zasadnicze wymagania dyrektyw ponieważ każde z jego składowych je spełnia?
Odpowiedź nie jest taka jednoznaczna i oczywista.
Należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy podzespoły wykorzystane do budowy nowego urządzenia bądź systemu spełniają wymagania norm jakie musi spełnić to nowe urządzenie?
Znak „CE” oznacza tylko, że urządzenie spełnia wymagania odpowiednich dyrektyw. Natomiast dopiero deklaracja zgodności może mam powiedzieć, jakie normy spełnia to urządzenie.
Często popełnianym błędem jest właśnie bazowanie tylko na tym, że montowany podzespół posiada znak „CE”. To niestety zbyt mało, aby móc stwierdzić, że będzie on działał poprawnie jako część nowego urządzenia.
Jako przykład można przytoczyć urządzenia pracujące w środowisku domowym i przemysłowym. Niezależnie od środowiska pracy, każde urządzenie będzie opatrzone znakiem „CE”. Niestety może się okazać, że urządzenia przewidziane do pracy w środowisku domowym mogą działać niepoprawnie w środowisku przemysłowym, ponieważ poziom zaburzeń elektromagnetycznych występujących w środowisku przemysłowym jest wyższy niż w środowisku domowym, a urządzenie zaprojektowane do pracy w środowisku domowym, może po prostu nie być odporne na zaburzenia występujące w środowisku przemysłowym. Ponadto, dopuszczalne limity zaburzeń elektromagnetycznych jakie urządzenie może emitować, wyższe są dla środowiska przemysłowego niż domowego, dlatego też urządzenia zaprojektowane do pracy w środowisku przemysłowym mogą nie spełniać dopuszczalnych limitów emitowanych zaburzeń elektromagnetycznych dla środowiska domowego i urządzenia zaprojektowane do pracy w środowisku przemysłowym zainstalowane w środowisku domowym mogą wpływać niekorzystnie na pracujące tam urządzenia np. telewizor czy radio.
Co zatem należy zrobić?
W przypadku nowo budowanych systemów bazujących na gotowych podzespołach, przede wszystkim należy wybrać takie podzespoły, które spełniają wymagania jakie musi spełnić nowo budowane urządzenie czy system. Równie ważne jak prawidłowy wybór komponentów, jest prawidłowe podłączenie przewodów do urządzeń z których zbudowany jest cały system.
Dobrym przykładem są szafy sterownicze. Niepoprawne okablowanie szafy, może spowodować, że taka szafa sterownicza mimo, że została zbudowana z odpowiednich podzespołów, jako całość nie spełnia stawianych przed nią wymagań. Do typowych błędów można zaliczyć układanie w tym samym korycie kablowym przewodów zasilających razem z przewodami z czujników analogowych. Innym często spotykanym błędem jest złe podłączenie przewodów ekranowanych wewnątrz szafy czy też równolegle układanie w tym samym korycie kablowym przewodów doprowadzanych i wychodzących w filtrów EMI.
Innym przykładem mogą być komputery stacjonarne. Każdy komputer składa się z wielu podzespołów, które dopiero połączone razem dają nam komputer. Producenci podzespołów komputerowych jak np. pamięci RAM, dyski twarde, płyty główne, czy napędy DVD, badają te komponenty pod kątem EMC. Należy jednak pamiętać, że każdy podzespół mógł być badany w innej konfiguracji i z innym ułożeniem przewodów wewnątrz obudowy, z inną obudową, z innym dyskiem twardym czy pamięcią RAM. Niestety to, że dany podzespół spełnił wymagania EMC w testowanej konfiguracji, wcale nie oznacza, że przy połączeniu w innej konfiguracji, również spełni te wymagania. I wcale nie jest to problem danego podzespołu ale współpracy z innymi komponentami, sposobem podłączenia przewodów, typem zasilacza, rodzajem obudowy i innymi elementami całego komputera.
Czy należy badać każde urządzenie?
Nie ma to pytanie jednej odpowiedzi.
Niestety prawo jest prawem i jeśli sprzedawane urządzenie nie spełnia odpowiednich dyrektyw, producenta może dotknąć kara. Z drugiej strony, rachunek ekonomiczny jest prosty; koszt badań jednego urządzenia w zakresie EMC to wydatek co najmniej kilku tysięcy złotych, a koszt tych badań przeniesiony jest na kupujących. Co zatem należy robić, aby z jednej strony być w zgodzie z prawem, a z drugiej strony sprzedawać produkt dobry jakościowo i w atrakcyjnej cenie? Przede wszystkim dobre praktyki inżynierskie, w zakresie łączenie urządzeń, prowadzenia przewodów wewnątrz urządzenia, używania odpowiednich typów przewodów i podłączania ich w odpowiedni sposób, a także badania, dzięki którym zobaczymy, które metody połączeń, prowadzenia przewodów dają nam oczekiwane rezultaty.
Jeżeli jesteś producentem, który buduje nowe urządzenia w oparciu o gotowe podzespoły i chcesz wybudować własne laboratorium aby zmniejszyć koszty badań, dostarczyć klientowi dobry jakościowo produkt w atrakcyjnej cenie, zapraszam do kontaktu. Pomożemy stworzyć Ci laboratorium, które spełni Twoje oczekiwania i da pewność, że produkowane urządzenia spełnią wymagania norm.